limon.gen.tr
limon

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar

Limonun Faydaları

Limonun faydaları, C vitamini bakımından zengin içeriğe sahip olan limonun sağlığa faydaları uzun yıllardan beri bilinmekte ve bu alanda yaygın şekilde kullanılmaktadır. Solunum sıkıntıları, yanık, aşırı kilo, iç kanama, diş problemleri gibi daha pek çok alanda kullanıldığında faydalı olan doğal bir alternatiftir. Eski yıllardan günümüze dek terapatik özelliği olduğu bilinmektedir. Değişik şekillerde kullanılarak sağlığa katkıda bulunan limonun en yaygın kullanım şekli suyudur. C vitamini bakımından zengin olan limon günde 1 tane bile tüketildiğinde vücudun ihtiyaç duyduğu C vitamininin günlük yarısını karşılar. Potasyum, kalsiyum ve bakır bakımından da mükemmel bir kaynaktır.

Limonun faydaları nelerdir?

Kabızlık ve hazımsızlık: Kabızlık ve hazımsızlık gibi çok sık karşılaşılan problemlerin giderilmesi için limondan yararlanılabilir. Birkaç damla limon suyu bir bardak ılık suya eklenerek içildiğinde bu rahatsızlıklardan anlık kurtulmak mümkündür. Kan temizleyici etkisi olan limon öğle ve akşam öğününden sonra tüketilebilecek mükemmel bir içecek olarak değerlendirilebilir. Sodaya karıştırılarak içilebileceği gibi limonata olarak da tüketilebilir. Limonata şeklinde hazırlanıp tüketildiğinde içine rezene ve nane yaprakları eklenebilir. Bu şekilde daha iyi verim alınabilir.

Ateş: Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu ve ateşli hastalıklara maruz kalındığında limondan yararlanılabilir. Limon bu tarz hastalıklarda terleme ve ateşlenmeyi önleyici etki sağlar.

Diş: Diş bakımı için limon kullanılabilir. Diş ağrılarında kullanıldığında ağrılara karşı iyi gelir. Dişeti hastalıkları ve dişeti kanamaları içinde kullanılabilir. Ağız kokusunu giderici etkisi bulunmaktadır. Diş temizliği için diş fırçasına damlatılarak dişler fırçalanabilir. Limon suyu diş fırçasına eklenen macun üzerine damlatılmalıdır. Fırçayla dişler normal fırçalamada olduğu gibi ovulur. Asitli bir yapıya sahip olduğu için dişetinde yanmaya ve tahrişe neden olabilir. Bu nedenle ağız içi bol suyla hemen çalkalanmalıdır.

Saç sağlığı: Saç bakımı için genel anlamda faydalı olan limon, saç dökülmesi, kellik, saç derisi problemleri için kullanılabilecek doğal bir çözümdür. Saçların daha canlı ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar.

Cilt sağlığı: Antiseptik ilaç özelliği olan limon, deriyle ilgili problemleri gidermek için kullanılabilir. Ciltte meydana gelen yanık ve böcek sokmalarında, egzama, akne, sivilce gibi problemlerde kullanılabilir. Kırışıklıklar için kullanılabilir. Ciltte oluşan renk değişimlerine karşı iyi gelir. Cilde parlaklık ve canlılık kazandırır. Kozmetik amaçlı üretilen çoğu ürün için bu özelliklerinden dolayı kullanılmaktadır.

Limonun Faydaları

Limon cildi ölü hücrelerden arındırır.

İç kanama: Antiseptik ve pıhtılaşmaya karşı özellikleri bulunan limon iç kanamaları durdurmak için kullanılabilir. Ufak bir pamuk parçasına limon suyu sıkılarak buruna kompres uygulandığında burun kanamalarını durdurur.

Zayıflamak için: Limonun faydaları arasında zayıflamaya sağladığı katkıda bulunmaktadır. Sabah kahvaltısından önce bir bardak ılık suyun içine limon sıkılarak içildiğinde zayıflamaya katkıda bulunur.

Solunum bozuklukları: Özellikle astık ataklarında yaşanan sıkıntıları gidermek için limon kullanıldığında rahatlatıcı etki yaratır. C vitamini içeriği sayesinde uzun dönemde solunum sıkıntısı yaşayanlar fayda görebilir.

Kolera: Kanı temizleyici etkisi bulunduğundan daha önce söz etmiştik. Sıtma ve kolera gibi hastalıklarda kullanıldığında tedavi edici etkisinden yararlanılabilir.

Romatizma: İdrar söktürücü etkisi olan limon bu etkisinden dolayı romatizma hastalıklarına karşıda faydası bulunmaktadır. Bakteri ve toksinleri vücuttan uzaklaştırıcı etkisi bulunmaktadır.

Ayak sağlığı: Aromatik özelliği olan limon ayak kokusu içinde kullanılabilir. Ayakların rahatlaması ve gevşemesi için bir kovanın içine ılık su eklenir ve üzerine yeteri kadar limon suyu ilave edilerek ayaklar bu su içinde bekletilir. Uygulama ayaklarda oluşan yorgunluğu giderir.

Yüksek tansiyon: Potasyum bakımından zengin içeriğe sahip olan limon kalp sağlığı içinde faydalıdır. Beden ve zihin için sakinleştirici etki sağlar. Baş dönmesi, mide bulantısı ve yüksek tansiyonu giderici etkisi bulunmaktadır. Stres ve depresyon içinde kullanılabilen doğal bir alternatiftir.

Tırnak sağlığı: Kuru ve kırılgan tırnakları güçlendirmek için limondan yararlanılabilir. Sigara kullanan kişilerin tırnaklarında gelişen sararma içinde limon faydalıdır.

Dudak çatlakları: Dudaklarda özellikle soğuk ve kuru havalarda meydana gelen çatlaklar için limon kullanılabilir. Ölü hücreleri temizleyerek dudakların canlı görünmesini sağlar.

Kolon sağlığı: Lif ve antibakteriyel etkiye sahip olan limon kolon sağlığı içinde faydalı bir besindir. Vücutta Ph dengesini düzenler.

Karaciğer sağlığı: Karaciğerin kuvvetlenmesi için kullanılabilir. Karaciğerde oksijen ve kalsiyum dengesini ayarlar. Bununla birlikte vücutta tuz oranını da düzenleyici etkisi vardır.

Yüz felci ve inme: Limon kabuğu inme ve yüz felci vakalarında şiddetli olmayan olgularda tedavi edici özelliğe sahiptir.

Yayınlanma Tarihi : 08.06.2017 01:10:13

Limonun Faydaları Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Limonun Faydaları"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Nane Limon Neye İyi Gelir

Nane limon neye iyi gelir, İyi bir C vitamini kaynağı olan limon ile beraber sağlık açısından oldukça faydalı olan nane muhteşem bir ikilidir. Vücudu rahatlatıcı etkisi ve limonun sağlık açısından faydalarının bir araya gelmesi sa...

Limon Suyu İle Saç Açma

Limon suyu ile saç açma, Her alanda kullandığımız ve halen kullanmakta olduğumuz limonun çok çeşitli faydaları bulunmaktadır. Sadece yemeklerde ya da içeceklerde de değil limonun saç açma üzerinde de büyük bir etkisi söz konusudur...

Limon Tansiyonu Düşürürmü

Limon tansiyonu düşürür mü, Turunçgiller familyasında yer alan limonun oldukça geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Oldukça faydalı ve sağlıklı bir besin kaynağı olmasının yanında sağlık açısından da oldukça büyük bir önem taşı...

Limon Kürü

Limon Kürü, Limonun antioksidan etkisi olduğundan dolayı sağlık açısından faydaları saymakla bitmez. Limon içeriğinde bulunan C vitamini sağlık açısından oldukça faydalıdır. Saf olarak yani dalından koparılıp herhangi bir işleme g...

Zencefil Bal Limon

Zencefil Bal Limon; Kimyasal ürünlerin yan etkilerinden ve doğal ürünler ile yapılan araştırma ve bulguların artması sonucu doğal ürünlere olan yönelim son zamanlarda arttı. Cildimize kimyasal bileşenlerden meydana gelen katkı mad...

Limonun Cilde Faydaları

Limonun cilde faydaları; limon akdeniz iklimini yani yazları sıcak ve kışları da ılıman ve yağışlı olan havayı seven oldukça zengin içerikli bir meyvedir. Bu yüzde ülkemizde de oldukça verimli bir şekilde akdeniz bölgesinde yetişt...

Nane Limon Çayı

Nane limon çayı, üzerine şarkı yapılmış bir lezzettir. Nane limon her yaşta insanın gönül rahatlığıyla tüketilebileceği bir çaydır. Çoğu bitki çayı bazı durumlarda kolay kolay tüketilemez. Özellikle gebeler, yaşlılar ve bebekler i...

Gebelikte Limon Yemek

Gebelikte Limon Yemek, dışarıdan bakıldığı zaman gebelikte limon yemek zararlı olarak görülse de aslında limon içeriğinde mevcut olan C vitamini sayesinde vücudun ihtiyacı olan vitamin ihtiyacını karşılama bakımından büyük önem ta...

Limon Suyu Yüze İyi Gelirmi

Limon suyu yüze iyi gelirmi: Limonun faydaları ve sağlığa olan katkıları asırlardır bilinir. Günümüzde hemen hemen tüm sektörlerde farklı bir biçimde limondan faydalanılır. Herkes faydalarını bilir ve bol miktarda kullanır. Limon,...

Limon Ve Bal Maskesi

Limon ve bal maskesi, geçmiş yıllardan itibaren güzellik için kullanılan besinlerden biri olmuştur. Her iki besinde antioksidan, antiviral ve anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Limon ve bal maskesi, cilt bakımı ve sağlığı için çok...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

limon, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Haziran - 2018